Vítame Vás na stránkach chovateľskej stanice Perro Listo (múdry pes), zaoberajúcej sa chovom psov plemena Chodský pes (Bohemian Shepherd). Chovateľská stanica Perro Listo je registrovaná v SKJ a v medzinárodnom registri FCI pod číslom FCI 21/16.

Plemeno psa Chodský pes je na Slovensku zatiaľ málo známe. Chovu tohto plemena sa u nás aktívne venujú len tri chovateľské stanice. Na Slovensku je registrovaných asi len 30 jedincov plemena Chodský pes. Väčšie zastúpenie jedincov a chovateľských staníc je v Čechách. Vzhľadom k tomu že sa jedná o pomerne mladé plemeno, netrpia chodskí psi žiadnou z „civilizačných chorôb“ psov spôsobenou prešľachtením.

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť výnimočné správanie sa tohto plemena k deťom a k celej rodine. Deti doslova stráži a ochraňuje. Zažili sme niekoľko situácií, kedy Brooke ochránila nášho malého vnuka pred nebezpečenstvom a úrazom.

 

Popis plemena

Chodský pes je stredne veľký pes ovčiarskeho typu s obdĺžnikovým rámcom tela. Má dlhú srsť s bohatou podsadou, ktorá ho robí odolným voči poveternostným vplyvom. Vyniká harmonickou stavbou tela. Všetky telesné partie sú zladené tak, že ako celok pôsobí kompaktne a vyvážene. Charakteristické pre plemeno je postavenie a nesenie krátkych uší, elegantná línia dlhej šije a krku a ďalej bohatá dlhá srsť. Jeho pohyb je ľahký a voľný. Vyznačuje sa živou povahou bez známok nervozity. Je prítulný k členom rodiny, obzvlášť k deťom. Voči cudzím osobám je zdržanlivý, avšak pri ohrození svojich blízkych, alebo ich majetku vie byť ostrý a útočný. Je výborným strážnym, ochranným a sprievodným psom, ktorý je schopný náročného výcviku. Je obdarovaný vynikajúcim nosom, čuchové práce zvláda s ľahkosťou a temperamentom. Vďaka ideálnej strednej veľkosti a dobrej ovládateľnosti sa chodský pes dá využiť na slepecký výcvik. Navyše pre výborné čuchové schopnosti môže byť s úspechom nasadený pri záchranárskych akciách a pri vyhľadávaní osôb v lavínach. Prejavuje tiež vlohy pre stráženie stád a práci v záprahu.

   

História plemena 

Chodský pes je české národné plemeno. 
História plemena siaha až do 13. storočia, keď na Šumave strážili Chodovia so psami hranice. Boli to húževnaté a odolné psy, ktoré okrem stráženia boli využívané aj v pastierstve, stopovaní a pri love zveri.

Toto historicky doložené plemeno upadlo takmer do zabudnutia a podobne ako mnohé ďalšie plemená takmer zaniklo. 

Oficiálne plemeno vzniklo v roku 1985, keď ho zregeneroval Ing. Jan Findejs. 

 

 Dňa 29.4.2019 bol Chodský pes zaradený do 1. skupiny FCI, číslo štandardu 364.